MS
No qualifiers found.
Direct Acceptance | |||||
---|---|---|---|---|---|
Seed | Name | Nationality | Club | Alternate | Replaced |
[1] | Wian ROOTHMAN | Old Edwardian Tennis Club | No | - | |
[2] | Calum Jestin | Durban Country Club Tennis | No | - | |
[3] | Ernst GOUWS | ZA | Paul Roos Gimnasium | No | - |
[4] | Stephen CLAASSEN | Paul Roos Gimnasium | No | - | |
[5] | Lwazi NGWENYA | ZA | Fairland Tennis Club | No | - |
[6] | FransWillem VAN DER MERWE | ZA | Paarl Boys' High School | No | - |
[8] | Rynhard ROOTHMAN | Old Edwardian Tennis Club | No | - | |
[9] | Aleksandar SIMOVSKI | ZA | Fairland Tennis Club | No | - |
[10] | Joseph TOWNES | ZA | anthony harris tennis academy | No | - |
[11] | Johannes VAN WIJK | ZA | Somerset West Tennis Club | No | - |
[12] | Munashe TEBURU | ZW | Berea Lawn Tennis Club | No | - |
[13] | Daniel WATSON | ZA | Mount Edgecombe Country Club | No | - |
[14] | Goran KRIVOKAPIC | Pinelands Tennis Club | No | - | |
[15] | Mark BACKEBERG | ZA | Constantia Tennis Club | No | - |
[16] | Mesharan GOVENDER | ZA | Bryanston Sports Club | No | - |
- | Waldo MOOLMAN | Rustenburg High | No | - | |
- | Tiaan Roberts | Rustenburg High | No | - | |
- | PIETER SWART | ZA | Mundene Tennis Klub | No | - |
- | Dawid van Wyk | ZA | Curro Bloemfontein | No | - |
- | Loago SALESHANDO | BW | St Stithians Boys' College | No | - |
- | Alternate Alternate | Witfield Tennis Club | Yes | Buhle Qina | |
- | Eras LABUSCHAGNE | ZA | No | - | |
- | Anro Labuschagne | No | - | ||
- | Heinrich LINDEQUE | ZA | Monument Park Tennis Club | No | - |
- | Swelihle MAPHUMULO | ZA | Bellevue Lawn Tennis Club | No | - |
- | Craig Pienaar | ZA | Bellevue Lawn Tennis Club | No | - |
- | Nkosiyethu Gumede | ZA | Berea Lawn Tennis Club | No | - |
- | Londa Zungu | ZA | Berea Lawn Tennis Club | No | - |
- | Craig SIMES | Brighton Tennis Club | No | - | |
- | Karan VARYANI | Clifton High School | No | - | |
- | Warwick Dewberry | ZA | Crawford College La Lucia | No | - |
- | Shaun Edgar | Glenashley Tennis Club | No | - | |
- | Ryan Lister-James | ZA | Prospect Tennis Club | No | - |
- | Kallen Ramiah | ZA | Ridley Park Tennis Club | No | - |
- | Phephelo BLOSE | Tills Tennis Club | No | - | |
- | Zakhe Shange | Westridge Tennis Stadium | No | - | |
- | Sam BLACK | Kershaw Park Tennis Stadium | No | - | |
- | Mzamo Ngcobo | ZA | Esikhawini Tennis Club | No | - |
- | Delon Biton | No | - | ||
- | Slater Capell | No | - | ||
- | Tanner Capell | ZA | No | - | |
- | Edward Strydom | HARTBEESPOORT TENNIS KLUB | No | - | |
- | Jayden GERMAIN | Pinelands Tennis Club | No | - | |
- | Yasser Assamo | UCT | No | - | |
- | Sibusiso Dube | ZW | FBC/Old Hararians Club | No | - |
Withdrawn (On-time) | |||||
Seed | Name | Nationality | Club | Alternate | Replaced |
- | Mikhail Briesies | ZA | No | - | |
- | Buhle Qina | No | - | ||
- | Haveshan CHETTY | Mitchell Park Tennis Club | No | - | |
[7] | Kyler Hugo | ZA | Mitchells Plain Tennis Club | No | - |
- | Olwethu Socishe | ZA | No | - |
Date / Time | Position ID | Location | Player 1 | Player 2 | Result |
---|---|---|---|---|---|
2021-10-01 2:50pm | A2 | WTS - Court 23 |
Londa Zungu
|
Yasser Assamo
|
1-6, 0-6 |
2021-10-01 2:50pm | A3 | WTS - Court 24 |
Warwick Dewberry
|
Slater Capell
|
6-4, 6-4 |
2021-10-01 2:50pm | A6 | WTS - Court 25 |
Phephelo BLOSE
|
Heinrich LINDEQUE
|
1-6, 5-7 |
2021-10-01 4:10pm | A7 | WTS - Court 2 |
Eras LABUSCHAGNE
|
Sibusiso Dube
|
No Result |
2021-10-01 4:10pm | A10 | WTS - Court 3 |
Delon Biton
|
Shaun Edgar
|
6-3, 6-3 |
2021-10-01 4:10pm | A11 | WTS - Court 4 |
PIETER SWART
|
Tanner Capell
|
6-0, 6-1 |
2021-10-01 4:10pm | A12 | WTS - Court 5 |
Loago SALESHANDO
|
Mesharan GOVENDER [16]
|
6-4, 7-5 |
N/A | A14 | WTS - Court 6 |
Anro Labuschagne
(Did not play)
|
Craig Pienaar
|
Walkover |
2021-10-01 4:10pm | A15 | WTS - Court 7 |
Kallen Ramiah
|
Sam BLACK
|
6-2, 6-4 |
2021-10-01 4:10pm | A18 | WTS - Court 8 |
Waldo MOOLMAN
|
Dawid van Wyk
|
6-0, 6-1 |
N/A | A19 | WTS - Court 9 |
Alternate Alternate
|
Alternate Alternate
(Did not play)
|
Walkover |
2021-10-01 4:10pm | A22 | WTS - Court 10 |
Edward Strydom
|
Craig SIMES
|
3-6, 6-4, 1-6 |
N/A | A23 | WTS - Court 11 |
Jayden GERMAIN
|
Alternate Alternate
(Did not play)
|
Walkover |
2021-10-01 4:10pm | A26 | WTS - Court 12 |
Swelihle MAPHUMULO
|
Karan VARYANI
|
0-6, 1-6 |
2021-10-01 4:10pm | A27 | WTS - Court 13 |
Nkosiyethu Gumede
|
Zakhe Shange
|
6-0, 6-2 |
2021-10-01 4:10pm | A30 | WTS - Court 23 |
Mzamo Ngcobo
|
Ryan Lister-James
|
2-6, 2-6 |
N/A | A31 | WTS - Court 24 |
Tiaan Roberts
|
Alternate Alternate
(Did not play)
|
Walkover |
2021-10-02 9:05am | A33 | WTS - Court 21 |
Wian ROOTHMAN [1]
|
Yasser Assamo
|
6-0, 6-0 |
2021-10-02 9:05am | A34 | WTS - Court 22 |
Warwick Dewberry
|
Johannes VAN WIJK [11]
|
0-6, 0-6 |
2021-10-03 9:00am | A35 | WTS - Court 7 |
Aleksandar SIMOVSKI [9]
|
Heinrich LINDEQUE
|
6-1, 6-1 |
2021-10-02 9:05am | A37 | WTS - Court 24 |
Stephen CLAASSEN [4]
|
Delon Biton
|
6-0, 6-0 |
2021-10-03 9:00am | A38 | WTS - Court 8 |
PIETER SWART
|
Loago SALESHANDO
|
3-6, 6-1, 3-6 |
2021-10-03 9:00am | A39 | WTS - Court 9 |
Mark BACKEBERG [15]
|
Craig Pienaar
|
6-4, 7-5 |
2021-10-03 9:00am | A40 | WTS - Court 10 |
Kallen Ramiah
|
Rynhard ROOTHMAN [8]
|
0-6, 3-6 |
2021-10-03 9:00am | A41 | WTS - Court 11 |
Lwazi NGWENYA [5]
|
Waldo MOOLMAN
|
6-1, 6-0 |
N/A | A42 | - |
Alternate Alternate
(Did not play)
|
Daniel WATSON [13]
|
Walkover |
2021-10-03 9:00am | A43 | WTS - Court 12 |
Goran KRIVOKAPIC [14]
|
Craig SIMES
|
6-0, 6-0 |
2021-10-03 9:00am | A44 | WTS - Court 13 |
Jayden GERMAIN
|
Ernst GOUWS [3]
|
1-6, 6-7 |
N/A | A45 | - |
Alternate Alternate
(Did not play)
|
Karan VARYANI
|
Walkover |
2021-10-03 9:00am | A46 | WTS - Court 14 |
Nkosiyethu Gumede
|
Joseph TOWNES [10]
|
1-6, 2-6 |
2021-10-03 9:00am | A47 | WTS - Court 15 |
Munashe TEBURU [12]
|
Ryan Lister-James
|
6-3, 6-1 |
2021-10-03 9:00am | A48 | WTS - Court 16 |
Tiaan Roberts
|
Calum Jestin [2]
|
0-6, 0-6 |
2021-10-03 11:40am | A49 | WTS - Court 23 |
Wian ROOTHMAN [1]
|
Johannes VAN WIJK [11]
|
1-6, 4-6 |
2021-10-03 11:40am | A50 | WTS - Court 24 |
Aleksandar SIMOVSKI [9]
|
FransWillem VAN DER MERWE [6]
|
6-4, 6-0 |
2021-10-03 11:40am | A51 | WTS - Court 25 |
Stephen CLAASSEN [4]
|
Loago SALESHANDO
|
6-2, 6-0 |
2021-10-03 1:00pm | A52 | WTS - Court 1 |
Mark BACKEBERG [15]
|
Rynhard ROOTHMAN [8]
|
2-6, 3-6 |
2021-10-03 1:00pm | A53 | WTS - Court 2 |
Lwazi NGWENYA [5]
|
Daniel WATSON [13]
|
0-6, 0-6 |
2021-10-03 1:00pm | A54 | WTS - Court 3 |
Goran KRIVOKAPIC [14]
|
Ernst GOUWS [3]
|
4-6, 2-6 |
2021-10-03 1:00pm | A55 | WTS - Court 4 |
Karan VARYANI
|
Joseph TOWNES [10]
|
1-6, 0-6 |
2021-10-03 1:00pm | A56 | WTS - Court 5 |
Munashe TEBURU [12]
|
Calum Jestin [2]
|
5-7, 5-7 |
2021-10-04 8:00am | A57 | WTS - Court 11 |
Johannes VAN WIJK [11]
|
Aleksandar SIMOVSKI [9]
|
6-1, 4-6, 6-4 |
2021-10-04 8:00am | A58 | WTS - Court 12 |
Stephen CLAASSEN [4]
|
Rynhard ROOTHMAN [8]
|
6-2, 7-5 |
2021-10-04 8:00am | A59 | WTS - Court 13 |
Daniel WATSON [13]
|
Ernst GOUWS [3]
|
5-7, 2-6 |
2021-10-04 8:00am | A60 | WTS - Court 14 |
Joseph TOWNES [10]
|
Calum Jestin [2]
|
3-6, 1-6 |
2021-10-04 10:20am | A61 | WTS - Court 5 |
Johannes VAN WIJK [11]
|
Stephen CLAASSEN [4]
|
6-3, 6-4 |
2021-10-04 10:20am | A62 | WTS - Court 6 |
Ernst GOUWS [3]
|
Calum Jestin [2]
|
6-2, 6-1 |
2021-10-05 9:20am | A63 | WTS - Court 10 |
Johannes VAN WIJK [11]
|
Ernst GOUWS [3]
|
5-7, 3-6 |
2021-10-05 10:20am | B1 | WTS - Court 24 |
Stephen CLAASSEN [4]
|
Calum Jestin [2]
|
No Result |
2021-10-04 1:00pm | C1 | WTS - Court 13 |
Aleksandar SIMOVSKI [9]
|
Rynhard ROOTHMAN [8]
|
6-3, 6-3 |
2021-10-04 1:00pm | C2 | WTS - Court 19 |
Daniel WATSON [13]
|
Joseph TOWNES [10]
|
4-6, 4-6 |
2021-10-04 4:00pm | C3 | WTS - Court 16 |
Aleksandar SIMOVSKI [9]
|
Joseph TOWNES [10]
|
6-4, 2-6, 10-7 |
2021-10-05 8:00am | D1 | WTS - Court 9 |
Rynhard ROOTHMAN [8]
|
Daniel WATSON [13]
|
No Result |
2021-10-04 10:00am | E1 | WTS - Court 22 |
Wian ROOTHMAN [1]
|
FransWillem VAN DER MERWE [6]
|
6-3, 6-4 |
2021-10-04 10:00am | E2 | WTS - Court 23 |
Loago SALESHANDO
|
Mark BACKEBERG [15]
|
3-6, 7-5, 10-1 |
N/A | E3 | WTS - Court 24 |
Lwazi NGWENYA [5]
(Did not play)
|
Goran KRIVOKAPIC [14]
|
Walkover |
2021-10-04 10:00am | E4 | WTS - Court 25 |
Karan VARYANI
|
Munashe TEBURU [12]
|
3-6, 6-7(1) |
2021-10-04 1:00pm | E5 | WTS - Court 20 |
Wian ROOTHMAN [1]
|
Loago SALESHANDO
|
6-2, 6-4 |
2021-10-04 1:00pm | E6 | WTS - Court 21 |
Goran KRIVOKAPIC [14]
|
Munashe TEBURU [12]
|
6-4, 6-3 |
2021-10-05 8:00am | E7 | WTS - Court 12 |
Wian ROOTHMAN [1]
|
Goran KRIVOKAPIC [14]
|
No Result |
N/A | F1 | - |
Loago SALESHANDO
|
Munashe TEBURU [12]
(Did not play)
|
Walkover |
2021-10-04 1:00pm | G1 | WTS - Court 22 |
FransWillem VAN DER MERWE [6]
|
Mark BACKEBERG [15]
|
6-7, 6-2, 10-4 |
2021-10-05 10:20am | G3 | WTS - Court 25 |
FransWillem VAN DER MERWE [6]
|
Karan VARYANI
|
No Result |
N/A | I1 | WTS - Court 6 |
Yasser Assamo
|
Warwick Dewberry
(Did not play)
|
Walkover |
2021-10-03 1:00pm | I3 | WTS - Court 7 |
Delon Biton
|
PIETER SWART
|
2-6, 2-6 |
2021-10-03 1:00pm | I4 | WTS - Court 8 |
Craig Pienaar
|
Kallen Ramiah
|
6-2, 6-3 |
2021-10-03 1:00pm | I6 | WTS - Court 9 |
Craig SIMES
|
Jayden GERMAIN
|
3-6, 1-6 |
2021-10-03 1:00pm | I8 | WTS - Court 10 |
Ryan Lister-James
|
Tiaan Roberts
|
6-2, 6-2 |
N/A | I9 | WTS - Court 15 |
Yasser Assamo
(Did not play)
|
Heinrich LINDEQUE
|
Walkover |
2021-10-04 10:20am | I10 | WTS - Court 16 |
PIETER SWART
|
Craig Pienaar
|
6-4, 6-2 |
2021-10-04 11:00am | I11 | WTS - Court 8 |
Waldo MOOLMAN
|
Jayden GERMAIN
|
3-6, 4-6 |
2021-10-04 11:00am | I12 | WTS - Court 9 |
Nkosiyethu Gumede
|
Ryan Lister-James
|
4-6, 6-4, 8-10 |
2021-10-04 1:00pm | I13 | WTS - Court 24 |
Heinrich LINDEQUE
|
PIETER SWART
|
4-6, 3-6 |
2021-10-04 1:00pm | I14 | WTS - Court 25 |
Jayden GERMAIN
|
Ryan Lister-James
|
6-2, 6-2 |
2021-10-05 10:40am | I15 | WTS - Court 4 |
PIETER SWART
|
Jayden GERMAIN
|
No Result |
2021-10-05 9:00am | J1 | WTS - Court 13 |
Heinrich LINDEQUE
|
Ryan Lister-James
|
6-3, 6-3 |
2021-10-04 1:20pm | K2 | WTS - Court 16 |
Waldo MOOLMAN
|
Nkosiyethu Gumede
|
4-6, 6-4, 7-10 |
N/A | K3 | WTS - Court 10 |
Craig Pienaar
(Did not play)
|
Nkosiyethu Gumede
|
Walkover |
2021-10-04 11:00am | M2 | WTS - Court 19 |
Delon Biton
|
Kallen Ramiah
|
2-6, 3-6 |
2021-10-04 1:40pm | M6 | WTS - Court 1 |
Craig SIMES
|
Tiaan Roberts
|
6-3, 6-3 |
N/A | M7 | WTS - Court 15 |
Kallen Ramiah
(Did not play)
|
Craig SIMES
|
Walkover |
2021-10-02 10:25am | Q6 | WTS - Court 10 |
Tanner Capell
|
Mesharan GOVENDER [16]
|
0-6, 0-6 |
2021-10-03 1:00pm | Q17 | WTS - Court 11 |
Londa Zungu
|
Slater Capell
|
5-7, 2-6 |
2021-10-03 1:00pm | Q19 | WTS - Court 12 |
Shaun Edgar
|
Mesharan GOVENDER [16]
|
3-6, 2-6 |
2021-10-03 1:00pm | Q23 | WTS - Court 13 |
Swelihle MAPHUMULO
|
Zakhe Shange
|
2-6, 7-5, 7-9 |
N/A | Q25 | WTS - Court 20 |
Slater Capell
(Did not play)
|
Phephelo BLOSE
|
Walkover |
2021-10-04 11:00am | Q26 | WTS - Court 21 |
Mesharan GOVENDER [16]
|
Sam BLACK
|
5-7, 2-6 |
2021-10-04 11:00am | Q27 | WTS - Court 22 |
Dawid van Wyk
|
Edward Strydom
|
2-6, 2-6 |
2021-10-04 11:00am | Q28 | WTS - Court 23 |
Zakhe Shange
|
Mzamo Ngcobo
|
6-3, 6-0 |
2021-10-04 1:40pm | Q29 | WTS - Court 2 |
Phephelo BLOSE
|
Sam BLACK
|
2-6, 2-6 |
2021-10-04 1:40pm | Q30 | WTS - Court 3 |
Edward Strydom
|
Zakhe Shange
|
6-3, 5-7, 5-10 |
N/A | Q31 | WTS - Court 16 |
Sam BLACK
(Did not play)
|
Zakhe Shange
|
Walkover |
2021-10-05 10:40am | R1 | WTS - Court 11 |
Phephelo BLOSE
|
Edward Strydom
|
3-6, 5-7 |
2021-10-04 1:40pm | S2 | WTS - Court 5 |
Dawid van Wyk
|
Mzamo Ngcobo
|
5-7, 6-3, 5-10 |
2021-10-05 10:40am | S3 | WTS - Court 12 |
Mesharan GOVENDER [16]
|
Mzamo Ngcobo
|
6-2, 6-4 |
2021-10-04 1:40pm | U5 | WTS - Court 6 |
Londa Zungu
|
Shaun Edgar
|
3-6, 4-6 |
N/A | U7 | WTS - Court 13 |
Shaun Edgar
|
Swelihle MAPHUMULO
(Did not play)
|
Walkover |