MS
No qualifiers found.
Direct Acceptance | |||||
---|---|---|---|---|---|
Seed | Name | Nationality | Club | Alternate | Replaced |
[1] | Reuben Bakker | ZA | Bedfordview Country Club | No | - |
[2] | Tiaan Nelson | ZA | Hoërskool Waterkloof | No | - |
[3] | Matthew HARRIS | Rivonia Recreation Club | No | - | |
[4] | James HART | ZA | Marks Park Sports Club | No | - |
[5] | Simphiwe Ngwenya | ZA | Westridge Tennis Stadium | No | - |
[6] | Munashe TEBURU | ZW | Berea Lawn Tennis Club | No | - |
[7] | Jason HARRIS | ZA | Bedfordview Country Club | No | - |
[8] | Deon Kearns | ZA | Rustenburg High | No | - |
[9] | Christian Smith | ZA | Riaan Venter Tennis Accademy | No | - |
[10] | Brendan Smith | Fairland Tennis Club | No | - | |
[11] | Simanye Majeke | ZA | Old Selbornian Tennis Club | No | - |
[12] | Ruben JOUBERT | ZA | Hoër Landbouskool Boland | No | - |
[13] | MARK AGGENBACH | Rustenburg Primary | No | - | |
[14] | Jean Badenhorst | Affies | No | - | |
[15] | LJ FICK | ZA | Pietersburg Hoërskool | No | - |
[16] | Dylan DU TOIT | ZA | Riaan Venter Tennis Accademy | No | - |
- | Quinn Abercrombie | ZA | Plumstead Tennis Club | No | - |
- | Monde Magigaba | Theodor Herzl Primary | No | - | |
- | Karabo Lerumo | ZA | Eldoraigne Tennis Club | No | - |
- | Katlego Lerumo | ZA | Eldoraigne Tennis Club | No | - |
- | Lethabo MALOPE | TuksSport Groenkloof Campus | No | - | |
- | Andre JANSE VAN RENSBURG | Wonderboom Primary | No | - | |
- | Henco du Plooy | ZA | Pukke Tennis Club | No | - |
- | Thio TSHIVHASE | ZA | Tennis | No | - |
- | Christiaan Bell | Parys High School | No | - | |
- | Jacob Gamsy | ZA | German Country Club | No | - |
- | ANGELO PHILIPPIDES | German Country Club | No | - | |
- | Luke CLIFTON | ZA | Wanderers Tennis Club | Yes | Alternate Alternate |
- | Rico Du Plessis | ZA | Noordheuwel Tennis Club | No | - |
- | Luke OOSTHUIZEN | ZA | St David's Marist Inanda | No | - |
- | Connor ARMSTRONG | ZA | Paarl Gimnasium High | No | - |
- | Jazib AHMED | ZA | Steyn City School | No | - |
- | Taheem AHMED | Steyn City School | No | - | |
- | Alman AHMED | ZA | Steyn City School | No | - |
- | Boitshepo Maake | ZA | Alberhart Tennis Club | No | - |
- | Tyran Van Staden | ZA | Elarduspark Tennis Club | Yes | VIC ATAM |
- | HP LUUS | Lynnwood Tennis Club | No | - | |
- | Henk Nolte | ZA | Lynnwood Tennis Club | No | - |
- | Jan-Hendrik Alberts | Villieria Tennis Club | No | - | |
- | Heinrich WASSERFALL | ZA | Hoërskool Waterkloof | No | - |
- | JACQUES SLABBERT | ZA | Hoërskool Waterkloof | No | - |
- | Vaughn Stoman | ZA | Afrikaanse Hoër Seunskool | No | - |
- | Mpho Jantjies | ZA | Hammanskraal Tennis Club | No | - |
- | Eric Matjiane | ZA | Hammanskraal Tennis Club | No | - |
- | Tshepiso Mooka | ZA | Hammanskraal Tennis Club | No | - |
- | Stephan Walters | ZA | Hoërskool Waterkloof | No | - |
- | Brogan Esterhuizen | ZA | Northwood High | No | - |
- | Johannes Adam | ZA | Westville Boys High | No | - |
- | Ntsakiso Augustine Khoza | ZA | Kanyamazane Tennis Club | No | - |
- | Toit Malan | Curro Langebaan Primary | No | - | |
Withdrawn (On-time) | |||||
Seed | Name | Nationality | Club | Alternate | Replaced |
- | Alternate Alternate | ZA | Yes | Shane Tapera | |
Withdrawn (Late) | |||||
Seed | Name | Nationality | Club | Alternate | Replaced |
- | VIC ATAM | ZA | Weltevreden Park Tennis Club | No | - |
- | Shane Tapera | ZW | No | - |
Date / Time | Position ID | Location | Player 1 | Player 2 | Result |
---|---|---|---|---|---|
2023-10-04 9:00am | A2 | Riet - Court 1 |
JACQUES SLABBERT
|
Brogan Esterhuizen
|
6-1, 6-0 |
2023-10-04 9:00am | A3 | Riet - Court 2 |
Luke CLIFTON
|
Quinn Abercrombie
|
6-3, 6-2 |
2023-10-04 9:00am | A4 | Riet - Court 3 |
Boitshepo Maake
|
LJ FICK [15]
|
3-6, 5-7 |
2023-10-04 9:00am | A6 | Riet - Court 4 |
Johannes Adam
|
Alman AHMED
|
7-6, 6-4 |
2023-10-04 9:00am | A7 | Riet - Court 5 |
Jazib AHMED
|
Connor ARMSTRONG
|
5-7, 5-7 |
2023-10-04 9:00am | A10 | Riet - Court 6 |
Tyran Van Staden
|
Henk Nolte
|
4-6, 3-6 |
2023-10-04 9:00am | A11 | Riet - Court 7 |
Jacob Gamsy
|
Tshepiso Mooka
|
6-4, 6-3 |
2023-10-04 9:00am | A14 | Riet - Court 8 |
Taheem AHMED
|
Stephan Walters
|
6-1, 6-4 |
2023-10-04 9:00am | A15 | Riet - Court 9 |
Heinrich WASSERFALL
|
HP LUUS
|
5-7, 6-4, 5-7 |
2023-10-04 10:30am | A18 | Riet - Court 1 |
Ntsakiso Augustine Khoza
|
Luke OOSTHUIZEN
|
0-6, 0-6 |
2023-10-04 10:30am | A19 | Riet - Court 2 |
Katlego Lerumo
|
Thio TSHIVHASE
|
0-6, 0-6 |
2023-10-04 10:30am | A22 | Riet - Court 3 |
Mpho Jantjies
|
Rico Du Plessis
|
0-6, 2-6 |
2023-10-04 10:30am | A23 | Riet - Court 4 |
Toit Malan
|
Andre JANSE VAN RENSBURG
|
4-6, 2-6 |
2023-10-04 10:30am | A26 | Riet - Court 5 |
Christiaan Bell
|
Vaughn Stoman
|
6-2, 6-1 |
2023-10-04 10:30am | A27 | Riet - Court 6 |
Lethabo MALOPE
|
Monde Magigaba
|
6-1, 6-2 |
2023-10-04 10:30am | A28 | Riet - Court 7 |
Eric Matjiane
|
Dylan DU TOIT [16]
|
4-6, 0-6 |
2023-10-04 10:30am | A30 | Riet - Court 8 |
ANGELO PHILIPPIDES
|
Jan-Hendrik Alberts
|
6-2, 6-0 |
2023-10-04 10:30am | A31 | Riet - Court 9 |
Karabo Lerumo
|
Henco du Plooy
|
2-6, 0-6 |
2023-10-05 8:00am | A33 | Riet - Court 1 |
Reuben Bakker [1]
|
JACQUES SLABBERT
|
6-3, 5-7, 6-3 |
2023-10-05 8:00am | A34 | Riet - Court 2 |
Luke CLIFTON
|
LJ FICK [15]
|
1-6, 6-4, 1-6 |
2023-10-05 8:00am | A35 | Riet - Court 3 |
Simanye Majeke [11]
|
Johannes Adam
|
4-6, 1-6 |
2023-10-05 8:00am | A36 | Riet - Court 4 |
Connor ARMSTRONG
|
Munashe TEBURU [6]
|
1-6, 1-6 |
2023-10-05 8:00am | A37 | Riet - Court 5 |
Matthew HARRIS [3]
|
Henk Nolte
|
6-0, 6-0 |
2023-10-05 8:00am | A38 | Riet - Court 6 |
Jacob Gamsy
|
MARK AGGENBACH [13]
|
1-6, 5-7 |
2023-10-05 8:00am | A39 | Riet - Court 7 |
Brendan Smith [10]
|
Taheem AHMED
|
6-0, 6-0 |
2023-10-05 8:00am | A40 | Riet - Court 8 |
HP LUUS
|
Deon Kearns [8]
|
0-6, 4-6 |
2023-10-05 9:30am | A41 | Riet - Court 1 |
Simphiwe Ngwenya [5]
|
Luke OOSTHUIZEN
|
6-4, 6-2 |
2023-10-05 9:30am | A42 | Riet - Court 2 |
Thio TSHIVHASE
(Ret.)
|
Jean Badenhorst [14]
|
6-7 Retired |
2023-10-05 9:30am | A43 | Riet - Court 3 |
Ruben JOUBERT [12]
|
Rico Du Plessis
|
6-3, 6-4 |
2023-10-05 9:30am | A44 | Riet - Court 4 |
Andre JANSE VAN RENSBURG
|
James HART [4]
|
6-3, 6-4 |
2023-10-05 9:30am | A45 | Riet - Court 5 |
Jason HARRIS [7]
|
Christiaan Bell
|
6-4, 6-1 |
2023-10-05 9:30am | A46 | Riet - Court 6 |
Lethabo MALOPE
|
Dylan DU TOIT [16]
|
1-6, 2-6 |
2023-10-05 9:30am | A47 | Riet - Court 7 |
Christian Smith [9]
|
ANGELO PHILIPPIDES
|
6-0, 6-4 |
2023-10-05 9:30am | A48 | Riet - Court 8 |
Henco du Plooy
|
Tiaan Nelson [2]
|
0-6, 0-6 |
2023-10-06 8:00am | A49 | Riet - Court 1 |
Reuben Bakker [1]
|
LJ FICK [15]
|
1-6, 4-6 |
2023-10-06 8:00am | A50 | Riet - Court 2 |
Johannes Adam
|
Munashe TEBURU [6]
|
2-6, 0-6 |
2023-10-06 8:00am | A51 | Riet - Court 3 |
Matthew HARRIS [3]
|
MARK AGGENBACH [13]
|
6-1, 6-1 |
2023-10-06 8:00am | A52 | Riet - Court 4 |
Brendan Smith [10]
(Ret.)
|
Deon Kearns [8]
|
5-7, 7-5, 5-5 Retired |
2023-10-06 8:00am | A53 | Riet - Court 5 |
Simphiwe Ngwenya [5]
|
Jean Badenhorst [14]
|
7-5, 3-6, 6-4 |
2023-10-06 9:30am | A54 | Riet - Court 8 |
Ruben JOUBERT [12]
|
Andre JANSE VAN RENSBURG
|
3-6, 2-6 |
2023-10-06 8:00am | A55 | Riet - Court 7 |
Jason HARRIS [7]
|
Dylan DU TOIT [16]
|
5-7, 6-1, 6-3 |
2023-10-06 8:00am | A56 | Riet - Court 8 |
Christian Smith [9]
|
Tiaan Nelson [2]
|
7-6(4), 6-4 |
2023-10-07 8:00am | A57 | Riet - Court 2 |
LJ FICK [15]
|
Munashe TEBURU [6]
|
6-1, 6-3 |
2023-10-07 8:00am | A58 | Riet - Court 3 |
Matthew HARRIS [3]
|
Deon Kearns [8]
|
6-1, 6-2 |
2023-10-07 8:00am | A59 | Riet - Court 4 |
Simphiwe Ngwenya [5]
|
Andre JANSE VAN RENSBURG
(Ret.)
|
6-4, 3-4 Retired |
2023-10-07 8:00am | A60 | Riet - Court 5 |
Jason HARRIS [7]
|
Christian Smith [9]
|
4-6, 6-3, 6-3 |
2023-10-08 9:30am | A61 | GrkTS - Court 7 |
LJ FICK [15]
|
Matthew HARRIS [3]
|
1-6, 6-1, 6-4 |
2023-10-08 9:30am | A62 | GrkTS - Court 8 |
Simphiwe Ngwenya [5]
|
Jason HARRIS [7]
|
1-6, 7-6(7), 4-6 |
2023-10-09 9:30am | A63 | GrkTS - Court 3 |
LJ FICK [15]
|
Jason HARRIS [7]
|
6-3, 6-1 |
2023-10-09 8:00am | B1 | GrkTS - Court 10 |
Matthew HARRIS [3]
|
Simphiwe Ngwenya [5]
|
6-1, 7-5 |
2023-10-08 8:00am | C1 | GrkTS - Court 15 |
Munashe TEBURU [6]
|
Deon Kearns [8]
|
6-1, 6-2 |
2023-10-08 11:00am | C3 | GrkTS - Court 15 |
Munashe TEBURU [6]
|
Christian Smith [9]
|
6-4, 6-4 |
N/A | E1 | Riet - Court 7 |
Reuben Bakker [1]
(Did not play)
|
Johannes Adam
|
Walkover |
2023-10-06 12:30pm | E2 | Riet - Court 4 |
MARK AGGENBACH [13]
|
Brendan Smith [10]
|
6-3, 6-3 |
N/A | E3 | Riet - Court 5 |
Jean Badenhorst [14]
(Did not play)
|
Ruben JOUBERT [12]
|
Walkover |
N/A | E4 | Riet - Court 6 |
Dylan DU TOIT [16]
|
Tiaan Nelson [2]
(Did not play)
|
Walkover |
2023-10-07 8:00am | E5 | Riet - Court 6 |
Johannes Adam
|
MARK AGGENBACH [13]
|
3-6, 6-1, 3-10 |
2023-10-07 8:00am | E6 | Riet - Court 1 |
Ruben JOUBERT [12]
|
Dylan DU TOIT [16]
|
6-3, 2-6, 10-6 |
2023-10-08 9:30am | E7 | Tuks - Court 3 |
MARK AGGENBACH [13]
|
Ruben JOUBERT [12]
|
2-6, 5-7 |
2023-10-08 9:30am | F1 | Tuks - Court 4 |
Johannes Adam
|
Dylan DU TOIT [16]
|
2-6, 3-6 |
2023-10-06 8:00am | I1 | Riet - Court 6 |
JACQUES SLABBERT
|
Luke CLIFTON
|
0-6, 6-4, 10-7 |
2023-10-06 9:30am | I2 | Riet - Court 2 |
Simanye Majeke [11]
|
Connor ARMSTRONG
|
6-4, 5-7, 10-4 |
2023-10-06 9:30am | I3 | Riet - Court 3 |
Henk Nolte
|
Jacob Gamsy
|
0-6, 0-6 |
2023-10-06 9:30am | I4 | Riet - Court 4 |
Taheem AHMED
|
HP LUUS
|
4-6, 1-6 |
N/A | I6 | - |
Rico Du Plessis
|
James HART [4]
(Did not play)
|
Walkover |
2023-10-06 9:30am | I7 | Riet - Court 5 |
Christiaan Bell
|
Lethabo MALOPE
|
6-4, 6-1 |
2023-10-06 9:30am | I8 | Riet - Court 6 |
ANGELO PHILIPPIDES
|
Henco du Plooy
|
3-6, 2-6 |
2023-10-06 12:30pm | I9 | Riet - Court 7 |
JACQUES SLABBERT
|
Simanye Majeke [11]
|
6-4, 6-0 |
2023-10-06 12:30pm | I10 | Riet - Court 8 |
Jacob Gamsy
|
HP LUUS
|
0-6, 0-6 |
2023-10-06 11:00am | I11 | Riet - Court 8 |
Luke OOSTHUIZEN
|
Rico Du Plessis
|
6-0, 6-4 |
2023-10-06 12:30pm | I12 | Riet - Court 1 |
Christiaan Bell
|
Henco du Plooy
|
6-0, 3-6, 10-4 |
2023-10-07 9:30am | I13 | Riet - Court 2 |
JACQUES SLABBERT
|
HP LUUS
|
0-6, 6-3, 7-10 |
2023-10-07 9:30am | I14 | Riet - Court 3 |
Luke OOSTHUIZEN
|
Christiaan Bell
|
2-6, 3-6 |
2023-10-08 9:30am | I15 | Tuks - Court 5 |
HP LUUS
|
Christiaan Bell
|
3-6, 3-6 |
N/A | J1 | Tuks - Court 6 |
JACQUES SLABBERT
|
Luke OOSTHUIZEN
(Did not play)
|
Walkover |
2023-10-07 9:30am | K1 | Riet - Court 4 |
Simanye Majeke [11]
|
Jacob Gamsy
|
3-6, 5-7 |
2023-10-07 9:30am | K2 | Riet - Court 5 |
Rico Du Plessis
|
Henco du Plooy
|
7-5, 6-4 |
2023-10-08 9:30am | K3 | Tuks - Court 7 |
Jacob Gamsy
(Ret.)
|
Rico Du Plessis
|
3-6, 0-5 Retired |
2023-10-08 9:30am | L1 | Tuks - Court 8 |
Simanye Majeke [11]
|
Henco du Plooy
|
6-3, 4-6, 3-10 |
2023-10-06 12:30pm | M1 | Riet - Court 3 |
Luke CLIFTON
|
Connor ARMSTRONG
|
4-6, 4-6 |
N/A | M2 | Riet - Court 2 |
Henk Nolte
(Did not play)
|
Taheem AHMED
|
Walkover |
2023-10-06 12:30pm | M4 | Riet - Court 9 |
Lethabo MALOPE
|
ANGELO PHILIPPIDES
|
6-1, 2-6, 8-10 |
N/A | M5 | Riet - Court 6 |
Connor ARMSTRONG
|
Taheem AHMED
(Did not play)
|
Walkover |
N/A | M7 | Tuks - Court 9 |
Connor ARMSTRONG
|
ANGELO PHILIPPIDES
(Did not play)
|
Walkover |
2023-10-07 9:30am | O3 | Riet - Court 1 |
Luke CLIFTON
|
Lethabo MALOPE
|
7-5, 7-6(2) |
2023-10-05 8:00am | Q2 | Riet - Court 9 |
Quinn Abercrombie
|
Boitshepo Maake
|
1-6, 0-6 |
2023-10-05 8:00am | Q14 | Riet - Court 10 |
Monde Magigaba
|
Eric Matjiane
|
4-6, 2-6 |
2023-10-05 11:00am | Q17 | Riet - Court 1 |
Brogan Esterhuizen
|
Boitshepo Maake
|
2-6, 1-6 |
2023-10-05 11:00am | Q18 | Riet - Court 2 |
Alman AHMED
|
Jazib AHMED
|
7-5, 3-6, 8-10 |
2023-10-05 11:00am | Q19 | Riet - Court 3 |
Tyran Van Staden
|
Tshepiso Mooka
|
2-6, 0-6 |
N/A | Q20 | Riet - Court 4 |
Stephan Walters
|
Heinrich WASSERFALL
(Did not play)
|
Walkover |
2023-10-05 11:00am | Q21 | Riet - Court 5 |
Ntsakiso Augustine Khoza
|
Katlego Lerumo
|
6-2, 6-1 |
2023-10-05 11:00am | Q22 | Riet - Court 6 |
Mpho Jantjies
|
Toit Malan
|
2-6, 0-6 |
2023-10-05 11:00am | Q23 | Riet - Court 7 |
Vaughn Stoman
|
Eric Matjiane
|
1-6, 3-6 |
2023-10-05 11:00am | Q24 | Riet - Court 8 |
Jan-Hendrik Alberts
|
Karabo Lerumo
|
6-3, 6-4 |
2023-10-06 9:30am | Q25 | Riet - Court 7 |
Boitshepo Maake
|
Jazib AHMED
|
6-0, 6-2 |
2023-10-06 11:00am | Q26 | Riet - Court 1 |
Tshepiso Mooka
|
Stephan Walters
|
1-6, 1-6 |
2023-10-06 11:00am | Q27 | Riet - Court 2 |
Ntsakiso Augustine Khoza
|
Toit Malan
|
0-6, 0-6 |
2023-10-06 11:00am | Q28 | Riet - Court 3 |
Eric Matjiane
|
Jan-Hendrik Alberts
|
6-1, 6-2 |
2023-10-06 2:00pm | Q29 | Riet - Court 2 |
Boitshepo Maake
|
Stephan Walters
|
6-3, 6-1 |
2023-10-06 2:00pm | Q30 | Riet - Court 3 |
Toit Malan
|
Eric Matjiane
|
6-4, 6-2 |
2023-10-07 11:00am | Q31 | Riet - Court 1 |
Boitshepo Maake
|
Toit Malan
|
7-5, 6-2 |
2023-10-07 11:00am | R1 | Riet - Court 2 |
Stephan Walters
|
Eric Matjiane
|
3-6, 2-6 |
2023-10-06 2:00pm | S1 | Riet - Court 4 |
Jazib AHMED
|
Tshepiso Mooka
|
6-2, 6-2 |
2023-10-06 2:00pm | S2 | Riet - Court 5 |
Ntsakiso Augustine Khoza
|
Jan-Hendrik Alberts
|
2-6, 3-6 |
N/A | S3 | Riet - Court 3 |
Jazib AHMED
(Did not play)
|
Jan-Hendrik Alberts
|
Walkover |
2023-10-07 11:00am | T1 | Riet - Court 4 |
Tshepiso Mooka
|
Ntsakiso Augustine Khoza
|
6-3, 6-2 |
2023-10-06 11:00am | U1 | Riet - Court 4 |
Brogan Esterhuizen
|
Alman AHMED
(Ret.)
|
3-1 Retired |
2023-10-06 11:00am | U3 | Riet - Court 5 |
Katlego Lerumo
|
Mpho Jantjies
|
0-6, 0-6 |
2023-10-06 11:00am | U4 | Riet - Court 6 |
Vaughn Stoman
|
Karabo Lerumo
|
6-0, 6-1 |
2023-10-06 2:00pm | U5 | Riet - Court 6 |
Brogan Esterhuizen
|
Tyran Van Staden
|
6-0, 6-1 |
2023-10-06 2:00pm | U6 | Riet - Court 7 |
Mpho Jantjies
|
Vaughn Stoman
|
5-7, 6-7 |
2023-10-07 11:00am | U7 | Riet - Court 5 |
Brogan Esterhuizen
|
Vaughn Stoman
|
6-3, 6-3 |
N/A | V1 | Riet - Court 6 |
Tyran Van Staden
|
Mpho Jantjies
(Did not play)
|
Walkover |
2023-10-06 2:00pm | W2 | Riet - Court 8 |
Katlego Lerumo
|
Karabo Lerumo
|
1-6, 2-6 |
2023-10-06 9:30am | Y15 | Riet - Court 1 |
Quinn Abercrombie
|
Monde Magigaba
|
6-4, 7-6 |